Jeg er nå et halvt år inn i in førstegangstjeneste i luftforsvaret og har funnet ut at jeg ønsker å fortsette. Problemet er at jeg ikke vet helt hva jeg kan/vil gjøre videre. Avdelingen min pleier ikke å ha spesialiststillinger så å fortsette i samme avdeling virker lite sannsynlig. Av det jeg klarer å finne på forsvarets sider ser det ut som om mulighetene mine først og fremst er krigsskolen, ingeniør eller grenader i hæren. Når det gjelder krigsskolen og ingeniør synes jeg det er vanskelig å få et innrykk av hva slags stillinger man vil få etter endt utdanning. Er dette først og fremst administrative stillinger eller vil man fortsatt kunne ha muligheten til å være ute i felt? Kom gjerne med forskjellige erfaringer om utdanninger og tjenester etter førstegangstjeneste.
Kunngjøring
Collapse
No announcement yet.
Bli i Forsvaret
Collapse
Annonse før emne
Collapse
X
-
Lignende tråder
- Forsvarets årsrapport for 2020
- FD: Framleggelse av Forsvarets årsrapport for 2020
- Jegertjeneste/ Fysisk krevende tjeneste i Luftforsvaret?
- Stilling ledig i Sjøforsvarets sanitet (SANSJØ).
- Blir jeg Korporal etter Grunnleggende Lagførerkurs i HV?
- FD: Støtte til FoU-samarbeidsprosjekter mellom Forsvaret og industrien i Norge
- Stratagem: Hva har kultur å si for manglede cyberberedskap i Forsvaret?
- Stratagem: Hvorfor er Forsvaret sårbare for fiendtlige cyberoperasjoner?
-
Sv: Bli i Forsvaret
Krigsskole utdannede blir offiserer. Typisk første stilling er troppssjef. Da er man å finne i felt. Offiseren skal stå får den mer overordnede ledelsen, stå for planleggingen av avdelingens operasjoner. Hjernene bak det som skjer i en avdeling skal i prinsippet være offiserene. De bidrar først og fremst med tankekraft. Krigsskole er en militær høyskoleutdanning, så studiespesialisering er en forutsetning. Offiserer er nok oftere å finne bak et skrivebord, men gode offiserer er også mye ute i felt særlig de første årene av karrièren.
Dersom målet er å være mye i felt så er kanskje grenader og etterhvert sersjant mer riktig for deg.
Det er også et spørsmål om hvor lenge du ser for deg å være i Forsvaret. Krigsskole og offiser retningen er karrièrevalg for et relativt langt arbeidsliv i forsvaret. Utdanningen er 3 år og etter det følger 3 år med praksis. Deretter har man jobb til man er 60 om ønskelig (og man ikke gjør noe veldig dumt). Forsvaret ønsker seg at offiser er et valg for livet for mange.TTTF - Trykk, Tal, Tenk, F***!
-
Sv: Bli i Forsvaret
Det må jo sies at et ganske stort antall offiserer slutter i Forsvaret på stort sett alle nivåer fra løytnant til generalløytnant (fra 3 til 30 år etter fullført KS) for å gå over i en sivil karriere, oftest for lederstillinger i næringslivet. Blir man lei av det grønne eller blå er det gode karriereveier utenfor Forsvaret og.At sauene vedtar at alle skal leve av gress hjelper dem lite hvis ikke ulvene er enige.
Kommentér
-
Sv: Bli i Forsvaret
Opprinnelig skrevet av Marols Vis postJeg er nå et halvt år inn i in førstegangstjeneste i luftforsvaret og har funnet ut at jeg ønsker å fortsette. Problemet er at jeg ikke vet helt hva jeg kan/vil gjøre videre. Avdelingen min pleier ikke å ha spesialiststillinger så å fortsette i samme avdeling virker lite sannsynlig. Av det jeg klarer å finne på forsvarets sider ser det ut som om mulighetene mine først og fremst er krigsskolen, ingeniør eller grenader i hæren. Når det gjelder krigsskolen og ingeniør synes jeg det er vanskelig å få et innrykk av hva slags stillinger man vil få etter endt utdanning. Er dette først og fremst administrative stillinger eller vil man fortsatt kunne ha muligheten til å være ute i felt? Kom gjerne med forskjellige erfaringer om utdanninger og tjenester etter førstegangstjeneste.
Alt går men man kan aldri garantere å havne nøyaktig der man ønsker til evig tid. Samtidig har mennesker en tendens til å forplante seg og når du sliter med unger fulle i kolikk og barnehagesykdommer så kan det jo være greit med et par år på en våpenskole eller noe sånt.
Et godt råd som sikkert ikke alle er enige i er at man ikke bør søke en militær karriere nærmest kun for det formål å "omsette" den i det sivile etterpå. I alle fall de karrierene som innbefatter KS og mange år i uniform. Man er ikke SÅ ettertraktet ute i det sivile og færre og færre har hatt befatning med forsvaret og vet hva som bor i lederutdanningene der. Dessuten har ledelse et stort innslag av faglig dyktighet som man må gå på en dertil egnet skole for å lære, med mindre man higer etter en karriere i HR.
Så se for deg hvor du vil være som en ung 40 åring, både geografisk, jobbmessig og sivil status (familie) Tenk deretter på utdanning/lønn, egne evner på skolebenken og sett deg så et mål som du går "all-in" på. Skulle det bli KS så kan jeg nærmest garantere deg mange gode feltdøgn i mange år fremoverArtillery is the God of War
Kommentér
-
Sv: Bli i Forsvaret
Opprinnelig skrevet av 88charlie Vis postJeg har nå bikket 40 og en del av de på min alder som fortsatte i forsvaret er nå type kompani/batteri/eskadronsjefer og med en karriere bak seg hvor de stort sett har vært i felt. Andre derimot gikk et løp hvor de trakk mer mot stabene og hovedstaden med det resultat at de er på ObLt nivå med pene negler.
Alt går men man kan aldri garantere å havne nøyaktig der man ønsker til evig tid. Samtidig har mennesker en tendens til å forplante seg og når du sliter med unger fulle i kolikk og barnehagesykdommer så kan det jo være greit med et par år på en våpenskole eller noe sånt.
Et godt råd som sikkert ikke alle er enige i er at man ikke bør søke en militær karriere nærmest kun for det formål å "omsette" den i det sivile etterpå. I alle fall de karrierene som innbefatter KS og mange år i uniform. Man er ikke SÅ ettertraktet ute i det sivile og færre og færre har hatt befatning med forsvaret og vet hva som bor i lederutdanningene der. Dessuten har ledelse et stort innslag av faglig dyktighet som man må gå på en dertil egnet skole for å lære, med mindre man higer etter en karriere i HR.
Så se for deg hvor du vil være som en ung 40 åring, både geografisk, jobbmessig og sivil status (familie) Tenk deretter på utdanning/lønn, egne evner på skolebenken og sett deg så et mål som du går "all-in" på. Skulle det bli KS så kan jeg nærmest garantere deg mange gode feltdøgn i mange år fremover
Kommentér
-
Sv: Bli i Forsvaret
Opprinnelig skrevet av Marols Vis postNår det gjelder grenaderstillinger i hæren har jeg hørt at det er veldig vanskelig å komme inn fra luftforsvaret. Noen som har erfaringer rundt det?
Kva slags teneste har du no då?Ubique quo fas et gloria ducunt
Kommentér
-
-
Sv: Bli i Forsvaret
Denne tråden frå 2016 rører borti det verva baseforsvarsmiljøet i luftforsvaret
>>>>> Bare registrerte brukere kan se lenker, Trykk her for å bli medlem av Milforum <<<<<
Kanskje Medicx: , jaffar: eller nokon andre med peiling kan oppdatere tråden og beskrive tingas tilstand i dette miljøet idag?Ubique quo fas et gloria ducunt
Kommentér
-
Sv: Bli i Forsvaret
Opprinnelig skrevet av Grasklyppertraktor Vis postDenne tråden frå 2016 rører borti det verva baseforsvarsmiljøet i luftforsvaret
>>>>> Bare registrerte brukere kan se lenker, Trykk her for å bli medlem av Milforum <<<<<
Kanskje Medicx: , jaffar: eller nokon andre med peiling kan oppdatere tråden og beskrive tingas tilstand i dette miljøet idag?mathematical analysis does not matter in high risk decision making
Kommentér
-
Sv: Bli i Forsvaret
Hvis du synes at hundetjenesten er givende, så er kanskje MP-kompaniet for deg. Disse har en hundetropp hvor størstedelen er plassert i Bardufoss, men noen er og på Rena i HRS-en.
Erfaring som hunderøkter kan være nok til at du kommer frem i køen til utdanning som hundefører, eventuelt har også Ingeniørbataljonen hunder.
MP-kompaniet må ikke forveksles med Ordens-MP.
Sent fra min SM-G965F via TapatalkYour signature cannot be longer than 70 characters long.
Kommentér
-
Sv: Bli i Forsvaret
Hundetjenesten er absolutt noe jeg synes er givende og har sett litt på mulighetene du nevner. Tror dessverre det kan bli vanskelig å konkurere mot søkere som allerede har HF utdanning, da flere av de jeg kjenner ønsker å fortsette.
Kommentér
-
Sv: Bli i Forsvaret
Opprinnelig skrevet av Marols Vis postHundetjenesten er absolutt noe jeg synes er givende og har sett litt på mulighetene du nevner. Tror dessverre det kan bli vanskelig å konkurere mot søkere som allerede har HF utdanning, da flere av de jeg kjenner ønsker å fortsette.
MP- kompaniet: >>>>> Bare registrerte brukere kan se lenker, Trykk her for å bli medlem av Milforum <<<<<
MP på Forsvaret.no: >>>>> Bare registrerte brukere kan se lenker, Trykk her for å bli medlem av Milforum <<<<<
Hundefører: All tjeneste gjennomføres med hund. Mye tid går med til trening og stell av hunden. Fagopplæringen gjennomføres sammen med en av MP-troppene i Militærkompaniet på Bardufoss, deretter får du hundeførerkurs ved Forsvarets hundeskole på Hauerseter. Resterende tjeneste foregår hos Militærpolitikompaniet på Bardufoss.
MP-samvirkesoldat: Hovedvekten i opplæringen er politifaglig opplæring i en feltmessig ramme, hvor skyting og feltoperative øvelser er en naturlig del. Fagopplæringen foregår hos Militærpolitikompaniet Brigade Nord (Bardufoss).
MP-stasjonssoldat: Hovedvekten i opplæringen er på stasjonstjeneste og politifaglig opplæring. Fagopplæringen tar rundt 4 måneder og foregår på Sessvollmoen. Resten av tjenesten skjer ved en av Forsvarets militærpolitistasjoner.
Det største fortrinnet ved å jobbe hos MP-kompaniet med det langsiktige målet om å bli hundefører er at du kan utdannes innenfor avdelingen og tre inn i stilling ved behov.
Du får ihvertfall mye felttjeneste!
Sent fra min SM-G965F via TapatalkYour signature cannot be longer than 70 characters long.
Kommentér
Kommentér