Milforum

Globalt toppbanner

Collapse

Kunngjøring

Collapse
No announcement yet.

HV-U og paintball/Airsoft

Collapse

Annonse før emne

Collapse
X
 
  • Filter
  • Tid
  • Show
Clear All
new posts
  • Trådstarter

    HV-U og paintball/Airsoft

    Leste et sted at du ikke kan drive med paintball eller airsoft når man er med i HVU.
    vet noen noe om dette?
    Last edited by adde731; DTG 171448 Oct 12, . Begrunnelse: skriveleif
    Lignende tråder

  • #2
    Det har jeg vanskelig for å tro..
    Kanskje ikke spille i norsk uniform..
    What happens in the garage, stays in the garage

    Kommentér


    • #3
      Er det ikke 18-års grense på airsoftvåpen da? Og HVU er for ungdom mellom 13-17 ellerno? Sier seg sjøl hvorfor da
      mathematical analysis does not matter in high risk decision making

      Kommentér


      • #4
        Opprinnelig skrevet av jaffar Vis post
        Er det ikke 18-års grense på airsoftvåpen da? Og HVU er for ungdom mellom 13-17 ellerno? Sier seg sjøl hvorfor da
        Om jeg ikke husker helt feil er HVU x-21 år? Tror ikke det er derfor.

        Kommentér

        • Trådstarter

          #5
          Opprinnelig skrevet av jaffar Vis post
          Er det ikke 18-års grense på airsoftvåpen da? Og HVU er for ungdom mellom 13-17 ellerno? Sier seg sjøl hvorfor da
          16 - 19
          man har ikke lov til å kjøpe før man er 18 men man kan søke disp etter man er 16 og har enten tatt jegerprøven eller vært medlem i en klubb i et halvt år

          Kommentér


          • #6
            Opprinnelig skrevet av 84mm Vis post
            Det har jeg vanskelig for å tro..
            Kanskje ikke spille i norsk uniform..



            Opprinnelig skrevet av adde731 Vis post
            16 - 19
            man har ikke lov til å kjøpe før man er 18 men man kan søke disp etter man er 16 og har enten tatt jegerprøven eller vært medlem i en klubb i et halvt år
            Der fikk vi svarene.
            mathematical analysis does not matter in high risk decision making

            Kommentér


            • #7
              Opprinnelig skrevet av adde731 Vis post
              16 - 19
              man har ikke lov til å kjøpe før man er 18 men man kan søke disp etter man er 16 og har enten tatt jegerprøven eller vært medlem i en klubb i et halvt år
              Etter å ha tatt jegerprøven..? Hvor har du lest/hørt dette?
              Ubique quo fas et gloria ducunt

              Kommentér


              • #8
                Du kan være HV-Ungdom fra fylte 16 år og frem til du fyller 21 år eller til du går inn i førstegangstjenesten. Du kan søke fra du er 15 1/2 år.
                >>>>> Bare registrerte brukere kan se lenker, Trykk her for å bli medlem av Milforum <<<<<

                Kommentér


                • #9
                  Ja, det er ok men spørsmålet var om det var "forbudt" for hv-u'ere..
                  Slik jeg tolker svarene;
                  Ja det er 18 års grense på AS/PB men man kan søke disp dersom 16 og medlem av klubb evt tatt jegerprøven(?).. (ikke funnet ut om de samme dispensasjone gjelder for PB)
                  >>>>> Bare registrerte brukere kan se lenker, Trykk her for å bli medlem av Milforum <<<<<
                  Aldersgrense: Airsoftvåpen oppfattes i Norge som et våpen og omfattes av Våpenloven og Våpenforskriften. Airsoftvåpen er spesifikt nevnt i Våpenforskriftens §2-15. Som på andre våpen er det 18 års aldersgrense på airsoftvåpen i Norge. Dette gjelder ved kjøp og all bruk.
                  Aktive spillere kan søke om dispensasjon fra denne aldersgrensen, men jamfør Våpenlovens §29 kan ikke personer under 16 år få slik dispensasjon. Norges Airsoft Forbund har opprettholdt 16 års aldersgrense for sine medlemmer og hjelper alle sine medlemmer med å søke om dispensasjon.
                  Last edited by 84mm; DTG 181349 Oct 12, . Begrunnelse: Iherdig googligoo
                  What happens in the garage, stays in the garage

                  Kommentér


                  • #10
                    Opprinnelig skrevet av adde731 Vis post
                    Leste et sted at du ikke kan drive med paintball eller airsoft når man er med i HVU.
                    vet noen noe om dette?
                    Det er vel ingen som har rett til å nekte noen å være med i en HVU gruppe og paintball klubb samtidig. Når det er sagt så skal HVU og paintball/airsoft ikke sees i sammenheng da HVU ikke skal drive med stridsrelatert opplæring. Nøyaktig hva som betegnes som stridsrelatert opplæring kan vel alltids diskuteres, men to-sidig strid er ihvertfall NOGO for HVU. Det er heller ikke tillatt å bruke utleverte effekter i HVU til annet formål enn HVU tjeneste.

                    Det norske forsvar skal ikke drive med opplæring av barnesoldater.

                    Kommentér

                    • Trådstarter

                      #11
                      tenkte mest på det med airsoft, trudde de kunne gres under samme kam som paintball, min feil.

                      Kommentér


                      • #12
                        Paintball er noe som brukes på enkelte typer militær trening/øving i Norge, så akkurat med dette ser jeg ikke helt sammenhengen med et forbud i HVU. Ei heller airsoft egentlig, sånn rent juridisk sett ihvertfall - uten at jeg er HI juss med stålkontroll på bestemmelsene vel og merke...
                        Elite Som En Trensoldat

                        Kommentér


                        • #13
                          kan fort lures til å tro på at det som du har lest nok er ment som på HVU samlinger, HVU skal som sakt tidligere ikke trene opp barnesoldater.

                          som et eksempel på det er at den skytinga som skjer skal skje på vanlig rund blink

                          men jeg er heller ikke HI juss så skal ikke si noe for høyt

                          Kommentér


                          • #14
                            Opprinnelig skrevet av MMB Vis post
                            Paintball er noe som brukes på enkelte typer militær trening/øving i Norge, så akkurat med dette ser jeg ikke helt sammenhengen med et forbud i HVU. Ei heller airsoft egentlig, sånn rent juridisk sett ihvertfall - uten at jeg er HI juss med stålkontroll på bestemmelsene vel og merke...
                            Det å bruke paintball i seg selv er ikke problemet i denne saken, men det er når dette skjer som en "stridslek" i regi av forvaret for ungdom under 18 år i norsk militær uniform at problemet oppstår.

                            Kommentér


                            • #15
                              Men utenfor Forsvaret sin virksomhet, i fritiden, med kjeledress eller en skitten joggedress på og to lag som f.eks. har leid seg utstyr for en helg - da forutsatt at aldersgrenser osv er innfridd. Da kan jeg ikke se problemet i det hele tatt, ei heller airsoft, og især milsim - selv om jeg har mine meninger om akkurat denne form for lek...
                              Det er slik jeg tolker åpningsinnlegget, altså at OP har forstått det slik at det å drive med paintball/airsoft på fritiden utenfor samlinger er uforenelig med medlemskap i HVU.
                              Elite Som En Trensoldat

                              Kommentér


                              • #16
                                Ja, og der er vi faktisk enig MMB! Mulig vi prater litt forbi hverandre, og det kan være min feil. Som sagt så ser jeg heller ingen problem, og har aldri hørt at det har vært noe problem at noen er med i HVU og paintball/airsoft klubb samtidig. Men på den andre siden så la jeg bare til at det kan være problematisk å gjennomføre paintball/airsoft som en aktivitet i regi av en HV-ungdom gruppe.

                                Kommentér

                                Working...
                                X
                                Besøksstatistikk