Milforum

Globalt toppbanner

Collapse

Kunngjøring

Collapse
No announcement yet.

Beholder man grad om man bytter forsvarsgren?

Collapse

Annonse før emne

Collapse
X
 
  • Filter
  • Tid
  • Show
Clear All
new posts
  • Trådstarter

    Beholder man grad om man bytter forsvarsgren?

    Hei, har et spørsmål som jeg håper noen av dere kan svare på. Om man fullfører krigsskolen og blir offiser i hæren, mister man den graden om man for eksempel klarer å komme inn i MJK?
    Lignende tråder

  • #2
    Nei. Permanente grader mister man ikke. Midlertidige, derimot, så en som har blitt offiser i HV utelukkende gjennom kurs, ville miste dem i det scenarioet.

    EDIT: Jeg tenkte å referere til relevant avsnitt i Forsvarets personellhåndbok, men fant det ikke. Kanskje noen andre vet?

    >>>>> Bare registrerte brukere kan se lenker <<<<<, [TRYKK HER FOR Å BLI MEDLEM AV MILFORUM]
    Those who beat their swords into plowshares will plow for those who don't.

    Kommentér


    • #3
      Dette fremgår av Forsvarsloven:
      § 29.Endring av stilling og grad


      Tjenestepliktige skal motta høyere grad og gjennomgå den opplæringen som tjenesten krever. En tjenestepliktig kan fratas graden bare hvis graden er midlertidig eller gitt for et bestemt oppdrag, eller hvis den tjenestepliktige har vist seg uskikket eller uverdig til å inneha graden.

      Tjenestepliktige kan ikke mot sin vilje beordres til en stilling med lavere grad enn den de har, hvis ikke særlige forhold i krig gjør det nødvendig.
      TTTF - Trykk, Tal, Tenk, F***!

      Kommentér


      • #4
        Opprinnelig skrevet av Mekk02 Vis post
        Hei, har et spørsmål som jeg håper noen av dere kan svare på. Om man fullfører krigsskolen og blir offiser i hæren, mister man den graden om man for eksempel klarer å komme inn i MJK?
        Nei, men hvis man videre følger en Sjø karriere så vil det være naturlig å søke om konvertering av forsvarsgren slik at man ivaretas karrieremessig når det kommer til karriereplan, utdanning og videre stillinger.

        Siden du snakker utdanning i Hæren. Hva med opptak på Rena?

        Det finnes også andre veier inn til spesialstyrkene men da i støttestrukturen rundt operatørene. Samband, logistikk, sanitet, EOD, dog osv.
        Svolten og tyst, samband fyst

        Kommentér


        • #5
          Opprinnelig skrevet av Rittmester Vis post
          Nei. Permanente grader mister man ikke. Midlertidige, derimot, så en som har blitt offiser i HV utelukkende gjennom kurs, ville miste dem i det scenarioet.

          EDIT: Jeg tenkte å referere til relevant avsnitt i Forsvarets personellhåndbok, men fant det ikke. Kanskje noen andre vet?

          >>>>> Bare registrerte brukere kan se lenker <<<<<, [TRYKK HER FOR Å BLI MEDLEM AV MILFORUM]
          Muligens litt off-topic men spør likevel.

          Er det korrekt at det eksisterer eller har eksistert et regelverk som sier at dersom man har hatt en midlertidig grad en gitt tid så skal denne gjøres permanent?

          Husker det var snakk om det, men aldri sett eller hørt noe konkret på det.

          Hadde selv midlertidig grad som ble gitt pga stilling den siste turen min ute som var recap, samt i oppsetningsperioden.

          Kommentér


          • #6
            Opprinnelig skrevet av Mekk02 Vis post
            Hei, har et spørsmål som jeg håper noen av dere kan svare på. Om man fullfører krigsskolen og blir offiser i hæren, mister man den graden om man for eksempel klarer å komme inn i MJK?
            Grad hører til stilling, så du må jo evt få en stilling i MJK på tilsvarende gradsnivå i så fall (man kan nå også søke stillinger på lavere gradsnivå hvis man har en god begrunnelse for dette).

            Opprinnelig skrevet av 93A Vis post
            Nei, men hvis man videre følger en Sjø karriere så vil det være naturlig å søke om konvertering av forsvarsgren slik at man ivaretas karrieremessig når det kommer til karriereplan, utdanning og videre stillinger.
            Det kommer jo helt an på hvilken stilling man sitter i. Er det en stilling som er åpen for både Hær/Sjø/Luft er det ikke noe behov for å konvertere - det er mange som feks tjenestegjør i Sjøforsvaret i både grønn og lyseblå uniform. Om man er kvalifisert for og får en ren Sjø-stilling, vil man naturligvis konvertere.

            Opprinnelig skrevet av Kjøtt Vis post
            Er det korrekt at det eksisterer eller har eksistert et regelverk som sier at dersom man har hatt en midlertidig grad en gitt tid så skal denne gjøres permanent?
            Er litt usikker på gjeldende regelverk, men det stemmer at det har eksistert - dog ikke "skal" men "kan" (etter søknad). Om jeg husker riktig var det krav om tjenestetid på 2 år i midlertidig grad (ble brukt en del i Sjøforsvaret, hvor det ved visse små avdelinger ofte ble tilbeordret lt som avdelingssjef i to år med midlertidig grad som kaptlt, hvorpå de fleste søkte og fikk beholde denne graden).
            If you take responsibility for yourself you will develop a hunger to accomplish your dreams.

            Kommentér

            Working...
            X
            Besøksstatistikk