PDA

Vis full versjon : Påskeaften: Rød dag. 100% lønn eller ikke?



jegerkitty90
11-04-09, 18:09
Hei igjen.

Dette er det eneste forumet som vet har respons tid på under 10 min, så tenker det er best å forhøre meg her :)

Jeg jobber i utelivsbransjen på en arbeidsplass som ikke har tariff festet lønn. jeg skal jobbe idag fra kl 22:00 til ca 05:00.

Noen som vet om jeg får 100 % lønn da?

Hørt flere steder at man får 100% lønn etter kl 15 00 på de forskjellige "-aften"e..


på forhånd takk for hjelpen :)

Zapata
11-04-09, 18:22
Hei igjen.

Dette er det eneste forumet som vet har respons tid på under 10 min, så tenker det er best å forhøre meg her :)

Jeg jobber i utelivsbransjen på en arbeidsplass som ikke har tariff festet lønn. jeg skal jobbe idag fra kl 22:00 til ca 05:00.

Noen som vet om jeg får 100 % lønn da?

Hørt flere steder at man får 100% lønn etter kl 15 00 på de forskjellige "-aften"e..


på forhånd takk for hjelpen :)

Jeg antar at du her mener tillegg.
Det er vanlig praksis å gi 100% tillegg utover/etter normal arbeidsdag/tid, som i dag er 15-ish, ja.

jegerkitty90
11-04-09, 18:30
tillegg er korrekt :)

Noen som vet om noen sider hvor det står konkret?

på forhånd takk

alfa91
11-04-09, 19:44
Hei.

Må nok skuffe deg.

Arbeidsmiljøloven gir deg ikke noe tillegg i lønn på helligdager kun ved overtid.
Det er tariffavtaler som gjør det.
Men siden bedriften du jobber i ikke har inngått en tariffavtale så må du nok spørre sjefen pent.

isak
11-04-09, 19:52
Sjekk kontrakten din, slike ting skal (normalt) stå der.

jegerkitty90
11-04-09, 19:52
æsj, det blir med andre ord nei...

jaja, takk for hjelpen gutter!

Zapata
11-04-09, 20:08
Hehe, endel folk som har havnet på feil hylle skjønner jeg.Ta grep!

SWATII
11-04-09, 20:14
[blåebokstaver]Da stenger vi denne.[/blåebokstaver]

Simplex
11-04-09, 21:25
Arbeidsmiljøloven
§ 10-10. Søndagsarbeid
(1) Det skal være arbeidsfri fra kl. 1800 dagen før en søn- eller helgedag og til kl. 2200 dagen før neste virkedag. Jul-, påske- og pinseaften skal det være arbeidsfri fra kl. 1500 til kl. 2200 dagen før neste virkedag. Arbeid innenfor disse tidsrom regnes som søn- og helgedagsarbeid.
(2) Arbeid på søn- og helgedager er ikke tillatt med mindre arbeidets art gjør det nødvendig.
(3) Arbeidsgiver skal drøfte behovet for søn- og helgedagsarbeid med arbeidstakernes tillitsvalgte før det iverksettes.
(4) I virksomhet som er bundet av tariffavtale kan arbeidsgiver og arbeidstakerens tillitsvalgte inngå skriftlig avtale om arbeid på søn- og helgedager dersom det foreligger et særlig og tidsavgrenset behov for dette.
(5) Arbeidsgiver og arbeidstaker kan slutte skriftlig avtale om arbeid på søn- og helgedager utenom de tilfeller som er nevnt i denne paragraf, mot tilsvarende fri på andre dager som i henhold til arbeidstakerens religion er helge- eller høytidsdag. Slik avtale kan inngås uten hensyn til bestemmelsene i § 10-8 fjerde ledd.